Uitstekend marathondebuut Peter Res

19 October

Team Distance Runners

Posted by:

AMSTERDAM - TDR-atleet Peter Res heeft tijdens de Amsterdam Marathon zijn debuut op de klassieke afstand gemaakt. De Heemskerker deed dit met verve: via een ‘negative split' (een snellere tweede helft van de race dan de eerste helft, red.) bleef Res ruim binnen de 2.30: 2.27.44.

Res trof in Amsterdam een ideaal deelnemersveld en kon prima aansluiten bij de tweede damesgroep, met daarin vijf Afrikaanse atletes, die wegging op een tijd van 1.13.30 halverwege. Daarnaast had de TDR-atleet reeds voor de wedstrijd met Erik Negerman afgesproken om samen op te trekken.

Met aanvulling van enkele Engelse atleten vormde zich al vroeg na het verlaten van het Olympisch Stadion een groep van 12 atleten. Res liep hierin gemakkelijk mee en wist de eerste helft van de marathon (1.13.58) ontspannen door te komen. "Het liep heel soepel. Ik voelde dat er nog meer inzat en dat ik de tweede helft zou kunnen versnellen."

Dat de 30-jarige het tempo gemakkelijk aankon, bleek wel toen de Keniaanse dames aan de overzijde van de Amstel gaatjes begonnen te laten met de hazen van dienst. Res had totaal geen moeite met het tempo, maar besloot het nog even aan te kijken. "Ik merkte al snel dat het tempo teveel inzakte, maar besloot nog een paar kilometer gebruik te maken van de hazen, die op 30 kilometer zouden uitstappen. Vanaf 28 kilometer ben ik samen met Erik (Erik Negerman, red.) en een Engelsman versneld."

Nadat het drietal zich los had gemaakt uit de groep, volgden twee zeer snelle kilometers: op zowel kilometer 29 als 30 werd een kilometertijd van 3.23 geklokt. Dit tempo werd Negerman te machtig, die de krachtsexplosie uiteindelijk moest bekopen met een verval van enkele minuten in de slotfase. Res daarentegen trok het tempo door en begon vanaf kilometer 32 aan een tien kilometer lange solo. "Ik wist het tempo er goed in te houden en kon nog heel wat teruggevallen atleten inhalen," sprak de Heemskerker. "Bij het ingaan van het Vondelpark, op vier kilometer van de finish, kon ik nog eens versnellen, maar daarna begon ik het toch echt zwaar te krijgen."

Toch wist de TDR'er op de Amstelveenseweg nog één keer zijn krachten aan te sporen, om met een laatste kilometer van 3.21 (de snelste uit zijn wedstrijd) in een tijd van 2.27.44 de finishlijn in het Olympisch Stadion te passeren. Res eindigde zodoende als vierde Nederlander in de hoofdstad, na Hugo van den Broek (2.13.51), Sander Schutgens (2.16.23) en Neals Strik (2.25.58), die als tempomaker voor de eerste dame de volledige afstand voltooide.

Res toonde zich tevreden met zijn debuut op de marathon: "Dit is een mooie tijd. Het ging super, ik wist het tempo prima aan te houden en kwam nog relatief fit over de finish. Sommigen komen bij hun eerste marathon totaal uitgewoond over de streep en zeggen direct: ‘Dat doe ik nooit meer!' Zo'n gevoel had ik dus totaal niet. Misschien heb ik hier wel aanleg voor."

De sportieve carrière van Res is echter onzeker. De 30-jarige voedingsexpert gaat zich vanaf december meer richten op zijn carrière als wetenschapper. Om onderzoek te doen naar prestatieverbetering door voeding zal Res verhuizen naar Maastricht. Coach Guido Hartensveld: "Maastricht is het epicentrum van de wetenschap op voedingsgebied. Daarnaast wonen veel wielrenners van de Rabo-ploeg in Maastricht. In combinatie met zijn baan als voedingsexpert bij de Rabo-wielerploeg is het een ideale keuze. Ik heb al die jaren een prima samenwerking met Peter gehad. Hij was er al bij vanaf de start van mijn trainingsgroep begin jaren negentig en is daarmee het langst TDR-lid ooit. Peter wordt sowieso TDR-erelid en kan wat mij betreft altijd terugkeren." "Ik wil atletiek zeker een positie blijven geven in mijn leven," voegt Res toe. "Alleen niet meer bij TDR, dat is helaas niet te combineren."

Teamgenoot Michel Butter leverde prima haaswerk af voor de kopgroep. Met een soepele tred wist de jonge Beverwijker de snelste lopers naar tijden van 29.51 op de 10km en 44.50 op de 15km te leiden. "Het ging me erg gemakkelijk af,  probleemloos. Ik ben op dit moment weer lekker aan het trainen," aldus Butter, die na zijn tempowerk terugkeerde naar Texel, alwaar hij een trainingsstage belegt.