Gemengde gevoelens over NK Halve Marathon

17 March

Team Distance Runners

Posted by:

       

Den Haag – De atleten van Team Distance Runners kijken met gemengde gevoelens terug op het Nederlands Kampioenschap Halve Marathon, dat werd gehouden  tijdens de City-Pier-City Loop in Den Haag. Vooraf werd gehoopt op een ‘ultiem succes’. Wanneer Michel Butter en Selma Borst de Nederlandse titel zouden veroveren, zouden beiden voor een unieke trilogie zorgen. De twee favorieten moesten echter hun meerdere erkennen in de naaste concurrenten en genoegen nemen met het brons. Daarentegen werden er wel veel persoonlijk records neergezet door de TDR-atleten op het vernieuwde en  blijkbaar snellere parcours.

Michel Butter kreeg een heel ander scenario voorgeschoteld dan hij van tevoren had verwacht. Bij de meeting aan de vooravond van de wedstrijd werd aangekondigd dat een aantal Kenianen, waaronder Samuel Wanjiru, zouden vertrekken op een wereldrecordschema. Dit betekende een doorkomsttijd op de 10km van 27.30.  Daarachter zouden enkele andere Kenianen weggaan op een doorkomst van 28.15. Er werd verwacht dat een groep  Nederlanders daarachter zou lopen en een tactisch duel met elkaar zou uitvechten.
Op de wedstrijddag werd voor de 21-jarige Butter al snel duidelijk dat dit totaal niet het geval was. Onder impulsen van de duidelijk in vorm verkerende Luc Krotwaar en Koen Raymaekers werd het een snoeiharde race. De eerste drie kilometer werden afgelegd in 8.44 en de passage na vijf kilometer was in 14.33. Na zeven km moest Butter afhaken bij het moordende tempo van Raymaekers en Krotwaar: “Op dat moment voelde ik dat het goud verloren was. Na één, twee slechte kilometers kwam ik alleen te lopen. Toen ik het tienkilometerpunt passeerde realiseerde ik me dat het toch wel heel erg hard ging, gezien de tijd van 29.29.”
In het vervolg van de wedstrijd wist de jonge Beverwijker toch uitstekend stand te houden.
Hij wist de oprukkende Martin Lauret en Jeroen van Damme achter zich te houden en in een prachtig persoonlijk record van 1.03.52 zeer verdienstelijk het brons binnen te slepen. Butter: “Diep in mijn hart ben ik teleurgesteld, ik had hier willen winnen. Maar als ik goed nadenk weet ik dat ik niet moet zeuren. Koen en Luc waren gewoonweg te sterk vandaag. Zij zijn de terechte nummers 1 en 2.”

Coach Guido Hartensveld wees op de mentale veerkracht van zijn pupil: “Het klinkt misschien raar, maar voor mij is de winst van deze wedstrijd het uitstekende tweede gedeelte van Michel, nadat hij het gevoel had een verloren wedstrijd te lopen. Hij is echt ontzettend gegroeid; in het verleden zou hij zeker weten teruggezakt zijn. Dat hij zich nu weet te handhaven, waardeer ik enorm. Ik ben erg tevreden over zijn prestatie. En bovendien, het is sowieso niet goed voor zijn carrière om nu al week in week uit te winnen.”

Achter Butter liep Hugo van den Broek naar een zesde plaats op het NK. De marathonloper uit Castricum was met name teleurgesteld over zijn tijd van 1.06.36. “Dit zet me met beide benen op de grond. Deze tijd had ik als tussentijd op de marathon van Rotterdam gepland.
Er moet dus nog veel gebeuren. Maar ik heb nog een maand de tijd om in Portugal aan mijn vorm te werken. Dit moet gewoon beter. Guido en ik gaan er in Portugal alles aan doen om mijn niveau te verbeteren en sterker in Rotterdam aan de start te staan.”
Het grote doel voor Van den Broek dit jaar is deelname aan de Marathon Cup in Osaka tijdens het WK atletiek. Criteria voor een plek in het Nederlandse marathonteam zijn tijden van 1.05.30 op de halve en 2.18.00 op de hele marathon of een plek op de ranglijst bij de beste zes Nederlandse marathonlopers. Nu Raymaekers en Krotwaar zich met de behaalde limiet bij Sander Schutgens voegen, is de basis van de marathonploeg al gevormd. Uitbreiding is mogelijk met nog drie atleten. Naast Van den Broek zijn Greg van Hest, Martin Lauret en Jeroen van Damme hiervoor de voornaamste kandidaten.

Een trio TDR-atleten streed om plek zeven tot en met negen op het NK. Ronald Schröer bewees met een zevende plaats in een pr van 1.08.32 uitstekend op koers te zijn richting het NK Marathon in Rotterdam. De 22-jarige wist een spannende eindsprint met Christian de Lie (1.08.33) in zijn voordeel te beslissen. Ook opvallend was de prestatie van triatleet Youri Severin die met een pr van 1.08.39 bewees dat zijn looponderdeel zich tot een erg goed niveau begint te ontwikkelen.
Pip Tesselaar keek tevreden terug op zijn race.  De master uit Heerhugowaard moest in een eerder stadium afhaken bij de groep met TDR-lopers, maar zijn tijd van 1.09.29 stemde tot tevredenheid. Yennick Wolthuizen verbeterde zijn pr tot 1.10.30. De atleet uit Anna-Paulowna toonde aan dat hij zich nog steeds goed blijft ontwikkelen.

Net als bij de heren was er bij de dames ook geen goud voor TDR. Selma Borst maakte de fout door veel te snel te openen. De eerste drie kilometer, die werden afgelegd onder de tien minuten, werd de regerend kampioene uiteindelijk funest.
Borst: “Mijn plan was om de eerste kilometers scherp weg te gaan en voorsprong te nemen op mijn concurrentes, omdat ik me uitstekend voelde. Blijkbaar wilde ik het net iets te graag. Na vijf kilometer lag ik niet één, maar vier groepjes voor op mijn concurrentes. Daarna was ik het helemaal kwijt. Gelukkig wachtte mijn teamgenoot Rens Dekkers op me en heeft hij me geholpen weer terug in de wedstrijd te komen.” De tweede helft van de wedstrijd keek Borst tegen een achterstand van twintig seconden aan op Merel de Knegt en Nadja Wijenberg en leek ze zelfs terug te komen. “Maar het was gewoon op. Mijn benen liepen vol en ik kon niks meer. Ik ben ontzettend stom geweest,” aldus de diepteleurgestelde atlete.
Een domper was bovendien dat Borst de limiet voor het WK Halve Marathon in Udine (Italië) misliep. Borst finishte in 1.15.13 als derde Nederlandse. Merel de Knegt greep de Nederlandse titel door Nadja Weijenberg in de laatste 400 meter te passeren.
Barbara Zutt meldde zich in de loop van de week al af met een blessure.

Voor Rens Dekkers viel het lopen met een rechterarm geheel in het gips uiteindelijk behoorlijk tegen. De atleet in voorbereiding op de Rotterdam Marathon, maakte vorige week tijdens een training een ongelukkige val en brak zodoende zijn elleboog. Dekkers kreeg tijdens zijn wedstrijd te kampen met een behoorlijk pijnlijke ribbenkast en schouders. Uiteindelijk wist hij toch nog nuttig werk te verrichten voor teamgenote Selma Borst.
Het wordt voor hem nu een race tegen de klok om fit aan de start te verschijnen in Rotterdam.

Maandag vertrekt een groep van acht TDR-atleten naar Monte Gordo in Portugal voor een trainingsstage van drie weken. Daarna nemen Selma Borst en Michel Butter deel aan de Europacup 10.000m in Ferrara (Italië). Het doel voor Butter is om zich daar te kwalificeren voor het EK voor neosenioren deze zomer.

naar FOTOGALERIJ